Ласкаво просимо, відвідувач! [ Реєстрація | Вхід

Не потоне… Кілька слів на захист Орлика

БЛОГ, Суспільство 30.01.2018

Давайте поїдемо в подорож! Куди? Та куди завгодно! В Одесу – місто Гадеса, можна до Львова – міста левів! Ні? Не цікаві міста? Хочеться чогось незвичного й ще незнайомого? Прошу пані та панове – Рахів. Не те? Можна ще в «последний настоящий город на земле – Жмеринку», адже ж «о берега Жмеринки разбиваются волны мирового океана». Цікаво? – Цікаво.

Пише Улянка Шуміліна.

Скажи «Жашків» і ти вже уявляєш, де це. Ізмаїл, Стрий, Коломия, Южний, Бердичів, Конотоп – вирізняються серед незлічених назв.

Первомайськ? Хм? Первомайськ? Ні, в місто однаковісіньких радянських будинків я не хочу, дякую.

Вибачайте, якщо ж читач дійсно спроможний уявляти собі маленьку Швейцарію, чуючи слово «Первомайськ», то я нічого не маю проти. Але я вже в біса років розповідаю всім знайомим і незнайомим, що таке Первомайськ, де він знаходиться і що він не за радянських часів побудований. І що ні, це не той, не луганський Первомайськ, що мене жаліти через напад військ країни-агресора не треба.

Не вірите? Я все собі надумую?

Уявімо, знайомлюсь я з якоюсь людиною на танцях, питаю: «А ти звідки?». Мені у відповідь: «з Комсомольська».

І я на радостях плескаю в долоні й вигукую:

«Вау! Комсомольськ! Яке кльове місто! Завжди хотіла там побувати! Кажуть, у вас є гарний фонтан з підсвіткою!»

Чому читач так скривився?

Невже читач не знає, як цікаво проводити час і які незвичні архітектурні форми в містах Леніне, Улянівка, Комсомольськ і Красночогосьтам? Витончені однотипні сірі монолітні цеглини, вишикувані в нескінченний ряд – мєчта поета.

Насправді кожна моя розмова про те, звідки я приїхала, виглядає зовсім не так. Кожного разу мені доводиться поправляти співрозмовника, завойовувати його увагу, розповідати що Первомайськ – це не просто «Первомайськ», це колишні Орлик, Богополь, Ольвіополь і Голта.

Часто навіть до згадки про водяні млини не доходить. Добре, якщо я ще встигну втулити щось про Бузькі пороги.

Історія іноді творить чудеса. Гіди й екскурсоводи ламають голови, щоб вигадати легенду, створити міф, бренд. Вони знають – чим краща казка, тим більше людей приїде її послухати.

Доля зробила нам неймовірний дорогий подарунок – цікаву історію міста. Але ми все заховали під сірою назвою «Первомайськ».

Первомайськ – місто травневих робіт в саду і огороді.

Первомайськ – місто однієї п’янки на День трудящих.

(Я вже пакую валізи, щоби приїхати й побачити на власні очі. Зацікавлена, збуджена, виїжджаю)

Звичайно ж, пам’ятати свою історію однозначно треба. І ту ідею об’єднання також, але постає питання – чим гордитись з усього нажитого. Розкуркуленням? Розстрілами інтелігенції? Кількістю доносів, написаними населенням? Чергами в магазини? Дефіцитом? Залізною завісою? Емським указом і Валуєвським циркуляром?

Фільм «Маджестік» (укр. – Величний). Голлівудський сценарист потрапляє в аварію, втрачає пам’ять, його заносить до невеличкого містечка, де його приймають за зниклого безвісті на війні сина. Вбитий і нині воскреслий був героєм – рятував життя. Коли ж в результаті стало відомо, що містяни помилились й визнали якусь сторонню людину своїм, один із персонажів сказав головному герою: «Я знав, що ти не він. Їм [жителям] не обов’язково було знати це. Але місту потрібен був Люк. І ти був ним».

Люди повірили в диво, вони запевнили головного героя в тому, що диво – це він. І диво здійснилося – кінотеатр, що стояв руїною, ожив. Вперше за стільки років знову з’явилися відвідувачі! Спалахнуло сяйво ліхтарів, побігли відеодоріжки, заграла музика!

Історія про один героїчний вчинок в далекому минулому стала рушійною силою для об’єднання всієї громади.

Історія іноді творить чудеса.

Її потрібно пам’ятати.

А в школі на уроках нам чомусь переповідали легенду заснування Києва. Не знаю, може, то мені так «фортануло». І якби ж завучка, що на перерві заспокоювала нашу галасливу юрбу, не розповіла про герб міста, який висів на стіні, ймовірно, я й не дізналась би тої – нашої! – історії.

Часто саме назва провокує задавати питання.

– Київ? Це що, на честь більярдних паличок? – перше, що подумала я.

Воно вистрілить. «Жертва» сама почне випитувати історію міста.

А Первомайськ? Ну, що тут не ясно? Перше травня – свято шашликів і горілчаних виробів (вау-історія), добре, хоч не місто споживачів Боржомі.

Гроші. На все потрібні гроші.

Один мій знайомий білорус, що втік в США за освітою й кращим життям, казав, що треба не менше витрачати, а більше заробляти. Так навчають їх, успішних менеджерів Америки.

Вдалий бренд – це не лише потік туристів. Це й зацікавленість інвестора.

Коли я шукаю клієнта (також в певному сенсі інвестора), я повинна представитись – написати лист-пропозицію. Лист обов’язково має бути коротким, щоб читач не заснув і не пішов переглядати інші пропозиції – таких же, як і я кандидатів, і він обов’язково має містити якусь цікавинку, щоб зупинити погляд потенційного клієнта саме на моїй персоні.

Припустимо, інвестор хоче побудувати завод в Україні, провели відповідні дослідження, в підсумку випали кілька локацій з однаковими показниками, нехай, Горішні Плавні, Біла Церква і Первомайськ.

Питання: яка з назв приверне увагу потенційного інвестора?

Переоформлення документів для перейменування міста – це надто дорого, а втратити колоритну легенду – не варте нічого. Бо легенда не має ціни, вона безцінна.

Боже! я якісь такі речі розповідаю. Бізнес, інвестиції, бренд… Ну, навіщо все це, коли є «святий розпил»?

Але мене знову повертає до питання легенди й величного Маджестіка.

Це радянська людина живе крадіжкою, це радянське плекає розпил. Козаки славетного Орлика давно вже розіп’яли б ледацюгу, що шкодить своїм же.

Це радянська людина сидить й не висовується, а козак має пройти випробування, довести, що він гідний боронити свою землю.

Козак вільний і йому чужого не треба.

Хіба ж не такі асоціації виникають при порівнянні цих назв?

Невже не хочеться перестати святкувати (коли святом і не пахне) й почати боротись за своє щастя? Невже це ефемерне «Первомайськ» дійсно варте такого довгого часу на сторінках історії? Невже?

Не хочеться вдихнути життя в стару забуту легенду, почати творити власне, приймати рішення, керувати містом, а не плисти за течією?

Головна проблема перейменування Первомайська, що з’являється в інформпросторі вже не вперше, полягає лише в безініціативності громади. «Не приймати рішення – це також рішення», – так казав один мій викладач. Не перейменовувати – це безініціативність і страх змін. І цим замовчаним рішенням безвідповідально живе значна більшість нащадків славетних козаків, на жаль.

«Инженеры теряются в догадках, почему же даже после модернизации, уже во второй раз идет ко дну украинский сухогруз ”Степан Каменюка”» З телепередачі.

Читайте на тему:  «Не того я просила в Діда Мороза…» Ще один штрих до дискусії про перейменування Первомайська

Трудящийся ныне – это голимый лох, которого имеют все, кому не лень. Точка зрения

 

3566 всього переглядів, 1 сьогодні

  

Партнери

Залишити відгук

Ви повинні увійти щоб залишити коментар.


 • Подавать объявления стало проще!

  by on 03.07.2018 - 0 Коментарі

  Уважаемые рекламодатели! Для тех, кто подает объявления в интернете на сайт “ТВ Всесвіт”, мы предлагаем новую возможность. Отныне вы можете подавать объявления одновременно на сайт и в печатную версию газеты, что значительно сэкономит ваше время, избавляя от необходимости идти в пункт приема объявлений; и одновременно значительно расширит аудиторию, которой предназначена ваша информация.

 • До 10 класу у Первомайську прийматимуть лише гімназія, школа № 15-колегіум, та школа №4

  by on 13.02.2019 - 0 Коментарі

  Галузь освіти м. Первомайська, як і в цілому система освіти в Україні, перебуває в стадії активного реформування: запроваджуються новий зміст і підходи до навчання дітей, здійснюється перепідготовка педагогів, змінюється освітній простір, забезпечується оновлення структури загальної середньої освіти.

 • Первомайці заслухали звіт міського голови

  by on 28.12.2018 - 0 Коментарі

  22 грудня відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», в міському Центрі культури та дозвілля ім. Є.Зарницької перед громадою міста Первомайська про свою діяльність за 2018 рік звітувала міський голова Людмила Григорівна Дромашко.

 • Чиновники надали роз’яснення щодо процедури сплати рахунків за електроенергію

  by on 04.02.2019 - 0 Коментарі

  Миколаївці повинні сплачувати лише за реально надані послуги з електропостачання. Не може бути переплат та подвійних рахунків. Про це йшлося під час зустрічі керівництва Миколаївської ОДА з журналістами в рамках проекту «Маю силу відповідати».

 • У Первомайську громадський транспорт через вул. Гвардійську проїзд не здійснює

  by on 22.01.2019 - 0 Коментарі

  В соціальних мережах мешканці Первомайська повідомляють, що у зв’язку зі станом дороги по вул.Коротченко (біля військової частини) маршрути 102 і 112 через вул. Гвардійську проїзд не здійснюють.

 • У Первомайську змінюються тарифи на вивезення сміття

  by on 13.02.2019 - 0 Коментарі

  Згідно рішення виконавчого комітету Первомайської міської ради від 08.02.2019 року № 51 «Про встановлення скоригованих тарифів на послуги із збирання, вивезення та захоронення побутових відходів для населення, бюджетних установ та інших споживачів, які надає комунальне підприємство «Комунсервіс»» тариф із збирання, вивезення та захоронення побутових відходів з 1 березня 2019 року збільшується.

Ми у соцiальних мережах

Березень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
« Лют    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
 • Ad 1
 • Ad 2
 • Ad 3
 • Ad 4