Туберкульоз – небезпечне захворювання. Консультує первомайський лікар
У Первомайську у 2017 році захворіло на туберкульоз 27 осіб. З них непрацюючих працездатного віку 16 осіб, працюючих осіб – 2, пенсіонерів – 8, та, на жаль, 1 трирічна дитина.
Туберкульоз – це важке інфекційне захворювання, яке має тисячолітню історію, але подолати його ще в жодній державі не вдалося. Збудником туберкульозу є мікобактерії туберкульозу, чи як кажуть в народі «туберкульозна паличка», відкрита в 1882 році німецький вченим Р.Кохом.
Ці мікобактерії дуже стійкі до впливу зовнішніх факторів. Вони можуть зберігати життєдіяльність у вуличному пилу – 10 днів, у старих книгах – 3 місяці, у воді до 5 місяців, у мокроті до 6 місяців. У той же час на сонячному проміні гинуть за 1-1,5 години.
Розпізнають 4 типи мікобактерій туберкульозу: людський, бичачий, пташиний та мишачий, тому хворіють на туберкульоз не тільки люди, а і тварини та птахи. Але основним джерелом зараження на туберкульоз є хвора людина. Один хворий на відкриту форму туберкульозу може заразити 8-10 осіб за рік.
До організму людини мікобактерії туберкульозу потрапляють через органи дихання з інфікованим повітрям, а також через шкіру, слизові оболонки. Туберкульоз може вражати всі органи людини, але частіше за все легені, рідше суглоби, шкіру, очі.
Треба пам`ятати, що потрапивши в організм, мікобактерії можуть там знаходитися багато років, не викликаючи захворювання. Сильні та здорові люди частіше всього виходять переможцями в боротьбі з інфекцією. Навпаки, ослаблений перенесеною хворобою організм (грип, запалення легень, недоїдання, перевтома, вживання спиртних напоїв, паління) більш сприятливий до захворювання на туберкульоз.
Дуже небезпечно, коли хворіють на туберкульоз ВІЛ-інфіковані особи. Таких хворих дуже не легко лікувати, а іноді безнадійно. Також дуже тяжко лікувати хворих, які звернулись до лікаря з запізненням, незважаючи на те, що мали всі симптоми захворювання.
Найбільш характерними симптомами захворювання на туберкульоз є: стійкий кашель, лихоманка(частіше з температурою 37,0 – 37,5), втомлюваність, схуднення, зниження апетиту, пітливість, особливо в ночі, може бути задишка, кровохаркання. В цьому разі треба негайно звернутися до лікаря.
З іншого боку, туберкульоз – підступна хвороба і може протікати безсимптомно.
Тому з метою своєчасного виявлення туберкульозу легень дорослі та підлітки повинні проходити ФГ обстеження щорічно. Особливо це стосується так званої «групи ризику» – хворих на хронічні захворювання легень, га цукровий діабет, з виразковою хворобою шлунку, алкоголізмом, наркоманією, у яких знижений імунітет.
Туберкульоз може вести себе і агресивно. Він вражає всі вікові та соціальні верстви населення, не шкодує і дітей.
Так, у Первомайську у 2017 році захворіло на туберкульоз 27 осіб. З них непрацюючих працездатного віку 16 осіб, працюючих осіб – 2, пенсіонерів – 8, та, на жаль, 1 трирічна дитина.
Ці дані підтверджують, що розповсюдженість захворювання залежить від соціально-економічних умов життя. У країнах з масовим безробіттям туберкульоз є найбільш розповсюдженим захворюванням. Справедливий вислів професора Р. Коха: «Туберкульоз – це сльози злиднів, виплакані всередину».
24 березня буде відзначатись Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Починаючи з цього дня, буде проводитись місячник боротьби з туберкульозом в Україні, в області та нашому місті зокрема. Якщо ми прагнемо в державі мати здорову націю, питання боротьби з туберкульозом є дуже актуальним.
Пильнуймося!!!
В.А. Чистяков, лікар-фтизіатр ПТДВ ПЦМБЛ
Читайте також: Шановні мешканці Первомайська! Не будьмо байдужими – врятуймо життя разом
2318 всього переглядів, 1 сьогодні