Ласкаво просимо, відвідувач! [ Реєстрація | Вхід

До 400 – річчя з часу походу Запорізького козацтва на Москву.Екскурс в історію

Iнше 19.08.2018

Чотириста років тому об’єднане європейське військо, до якого входили українці на чолі з гетьманом Сагайдачним та вояки армії Речі Посполитої, завоювало половину тогочасної Росії та мало не захопило Москву.

Український похід на Москву аж ніяк не вписувався до комуністично–совдепівської «історіографії» та до насаджуваної нею тези про ніби-то братність українського та російського народів. Відтак, достеменні історичні факти про козацькі війни проти північних сусідів радянські «історики» воліли не помічати.

Влітку й восени 1618 року похід українських козаків відбувся в рамках війни між Запорізькою Січчю і Річчю Посполитою з одного боку і Московщиною – з іншого.

Для збереження таємниці гетьман не повідомив польську сторону про свій план. Крім того, була проведена операція з відвернення уваги московських воєвод від південного кордону (у травні 1618 року в районі Калуги діяв 4-тисячний козацький загін). Усередині червня 1618 року Сагайдачний закінчив збирати 20 – тисячне військо і розпочав похід. Протягом трьох місяців козаки подолали 1200 км (поляки в цей час пройшли 250 км без серйозного опору і не взяли жодної фортеці). Згідно досліджень Гуржія і Корнієнка, українські полки рухалися з середньою швидкістю 15 – 20 км на добу. Протягом кількох тижнів українці захопили Путивль, Рильськ, Курськ, Лівни, Єлець. Під останнім до Сагайдачного приєднався загін, посланий у травні в Калугу.

У районі Серпухова запорожці зустрілися з московським військом Д. Пожарського (шанованим донині росіянами). Однак російські ратники при першій сутичці з козаками розбіглися.

У вересні 1618 року українські та польські війська під проводом гетьмана Петра Сагайдачного та Я. Ходкевича взяли в облогу Москву. Військо стояло перед Абатськими воротами Земляного валу і готувалося до штурму. Однак, штурм Арбатських воріт 1 жовтня 1618 був вкрай невдалим, тому що польська шляхта не збиралася битися на смерть, до того ж двоє найманців французьких інженерів – перебігли через несплату платні на сторону московського ворога і передали їм плани атакуючих.

Король Владислав після підписання перемир’я відмовився від своїх прав на московський престол. За цю відмову з під влади Москви вдалося відібрати українські землі, зокрема, Чернігівську та Новгород-Сіверську (всього 29 міст)…. Сагайдачний провів зміни війська на Січі: поділив його на сотні та полки, поновив навчання, впровадив сувору дисципліну, заборонив пити горілку під час морських походів, а за провини страчували. Очолюване ним військо захопило турецьку фортецю Кафа, звільнивши полонених. Козаки висаджувалися навіть у столиці османської імперії Стамбулі.

Величезна заслуга Сагайдачного у відновленні православного єпископату та підтримці Православної Церкви в Україні.

Козацтво було колективним членом Київського братства, а Сагайдачний став опікуном заснованої при ньому школи, надавав їм кошти. Під час Хотинської війни в 1621 році отримав тяжке поранення, що стало причиною передчасної смерті.

Юрій Островершенко, працівник Первомайської міської ЦБС, за матеріалами прес центу Полтавського ОО ВУТ «Просвіта»

Читайте також: «Перший український олігарх». Постать в історії та сучасності

 

983 всього переглядів, 1 сьогодні

  

Партнери

Залишити відгук

Ви повинні увійти щоб залишити коментар.

Ми у соцiальних мережах

Липень 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
« Кві    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
  • Ad 1
  • Ad 2
  • Ad 3
  • Ad 4