5 фактів про традиційну вишиту сорочку та мистецтво вишивки
Сьогодні, 20 травня 2021 року, українці відзначають ювілейний, 15-й День вишиванки. Цьогоріч тема свята — українська традиційна музика та екологічні проблеми. Гард.City приготував до свята 5 цікавих фактів про традиційну вишиту сорочку та мистецтво вишивки, які ви, можливо, не знали.
Скіфи у вишиванках

Дослідники досі сперечаються, коли ж саме з’явились вишиті сорочки. Точної дати не називають, однак знайдені на Черкащині срібні чоловічі фігурки VІ ст. свідчать про давню історію (при дослідженні фігурки показали ідентичність з вишивкою українського народного костюма XVІІІ-XІX ст.). Підтверджують цю гіпотезу й свідчення давньогрецького історика Геродота про те, що скіфи оздоблювали свій одяг вишитим орнаментом.
Першу школу вишивки започаткували у Київській Русі

Заснувала школу в ХІ столітті Анна, сестра Володимира Мономаха. В ній опановували мистецтво гаптування золотом і сріблом.
Перший модник

Першим вишиту сорочку й піджак (буденний одяг) поєднав Іван Франко. У такому вигляді він зображений на 20-гривневій купюрі.
Вишита сорочка як символ вірності чоловіка

«Якою білою є сорочка на тілі, таким, щоб і чоловік до жінки був», — говорилося в давньому замовлянні. Кожна дівчина вишивала сорочку своєму коханому, й то не просто так, а щоб знати — вірний він їй чи ні.
Дівчата нашіптували старовинне заклинання під час вишивання й вірили, що як сорочка втратить білизну пісня чергового прання, значить, чоловік «скочив у гречку».
Кажуть, що чумаки могли довірити прання своєї сорочки лиш коханій дівчині, нікого більше до цього не допускали. Так підтверджували свою вірність.
Вишиті сорочки — скарб

Вишиті сорочки були справжнім родинним скарбом, їх намагались зберегти навіть у найтяжчі часи. Дослідникам відомі випадки, коли сорочки ховали у скрині й закопували, аби зберегти. Так робили ті, кого відправляли до Сибіру, у часи репресій та війн, коли взяти багато з собою змоги не було. Згодом ці скарби викопували, коли повертались, якщо не самі власники, то їхні діти чи онуки.
Читайте також: Гаряча вакансія від ТВ Всесвіт та Гард.City: шукаємо рекламного менеджера
2231 всього переглядів, 1 сьогодні