Швидку не відмінять. Зміниться лише формат її роботи
Одне з найболючіших питань для українців в форматі реформування медичної системи – робота швидкої.
Замість того, щоб вірити чуткам, ми вирішили розібратись, як все працюватиме. Відразу зазначимо, що швидку ніхто не відміняє! Зміниться формат її роботи. Як саме – відповідаємо.
- Реформа швидкої триватиме приблизно 5 років і остаточно її не відмінять!
- Відтепер швидка допомога, до якої ми всі звикли, поділятиметься на невідкладну та екстрену допомоги.
- Невідкладна допомога – щось середнє між сімейною медициною та екстреною допомогою. Якщо у вас висока температура, перепади тиску або загострення хронічного захворювання – немає потреби відразу викликати швидку, оскільки це стосується невідкладної медичної допомоги. Це сталось у робочий день – телефонуйте своєму сімейному лікарю і вже він надасть консультацію, що робити далі. Якщо трапилось у вихідні – телефонуйте 103 і диспетчер вирішить, куди саме направити ваш виклик – або до лікаря на консультацію, або до екстреної допомоги. Зазначимо, що 70% викликів швидкої на сьогоднішній день – саме з надання невідкладної допомоги. За словами самих же працівників, це дуже ускладнює їх роботу і забирає багато часу. В середньому, на такий виклик витрачають 30 хв.
- Екстрена медична допомога – синонім швидкої допомоги. Вона безпосередньо займається порятунком життя. Якщо трапилось ДТП, вам раптово стало зле і ви не знаєте чому (не маєте хронічних захворювань) – телефонуйте 103!
- Виклик екстреної медичної допомоги для пацієнтів є безкоштовним і таким він залишиться і надалі. За виклик швидкої ви не платите!
- Відтепер в екстреній медичній допомозі працюватимуть парамедики – з вищою медичною освітою, за освітнім кваліфікаційним рівнем бакалаври. З минулого року парамедики – входять в реєстр професій. Особливість їх полягає в тому, що з першого дня навчання їх готують безпосередньо для роботи в екстреній медицині.
- Всім, хто хоче навчатись на парамедика – цього року проходить перший набір в Черкаській медичній академії та Тернопільському медичному університеті. Конкурс високий – 6 претендентів на одне місце.
- Водії швидкої відтепер допомагатимуть парамедикам та лікарям. Всі вони матимуть базову професійну підготовку, та стануть екстреними медичними техніками.
- МОЗ планує переглянути зарплати для працівників екстреної медичної допомоги та прирівняти її до зарплатні поліцейських, яка в середньому становить 8 000 грн.
- Реформування швидкої відбувається не лише за схемою роботи швидких у США. В МОЗ вивчили досвід всіх провідних країн та вибрали саме те, що підходить для наших реалій. Однак, саме США – це країна з найвищими стандартами медицини.
- Як це працює в США? В екстреній медичній допомозі працюють парамедики. Однак участь в порятунку життя можуть приймати і поліцейські і пожежники – всі вони можуть надавати першу медичну допомогу. Безпосередньо порятунком життя займаються лікарі, парамедики не проводять операцій та не ставлять діагнозів. Їх завдання – швидко визначити чи потрібна допомога лікаря та довезти пацієнта до найближчої лікарні. Вони мусять зберегти життя пацієнта на шляху до лікарні – підтримують серцебиття та дихання,можуть поставити крапельницю, зробити укол, зняти біль.
Тож не так все страшно. Якщо ви уклали договір з сімейним лікарем, стежите за власним здоров’ям, причин для виклику екстреної швидкої у вас буде дійсно не багато. Це допоможе спеціалістам зосередитись безпосередньо на порятунку життів.
В одному з наступних номерів ми поінформуємо вас, що саме відбувається зі швидкою в нашому місті та як самі спеціалісти розуміють своє нове завдання.
Тетяна Кострикіна
Читайте також: Український правопис за новими правилами
1537 всього переглядів, 1 сьогодні