Ласкаво просимо, відвідувач! [ Реєстрація | Вхід

Писати в мережі казна-що – теж небезпечно

Держава, ПУБЛІКАЦІЇ 01.04.2018

Українські суди з 2014 року винесли понад 30 вироків у справах про заклики в соцмережах до насильницького повалення влади.

Українські суди винесли уже 12 вироків щодо громадян тільки за поширення в інтернеті матеріалів із закликами до насильницької зміни або повалення конституційного ладу або до захоплення державної влади. Про це минулого тижня заявив заступник міністра інформаційної політики Дмитро Золотухін. Він, однак, наголосив, що в Україні поки що немає чіткого визначення інтернет-простору та його регулювання, а також відсутнє законодавство, яке б вказувало на те, що у соціальних мережах люди не можуть або можуть виражати будь-яку свою позицію. Тож, зазначив Золотухін, люди реєструються у соціальних мережах, приєднуються до тої чи іншої групи й там висловлюють свою позицію.

Однак саме діяльність сепаратистських груп в російських соцмережах “Вконтакте” і “Однокласники” стала однією з підстав для рішення Ради національної безпеки і оборони (РНБО) України щодо їх блокування в Україні, зазначили у відповіді Служби безпеки України (СБУ) на запит DW. За інформацією СБУ, проти адміністраторів таких груп тільки з цього початку року відкриті 28 кримінальних проваджень за поширення закликів до насильницького повалення конституційного ладу чи захоплення влади – злочину, передбаченого статтею 109 Кримінального кодексу України (ККУ).

Статтею 109 ККУ встановлюється кримінальна відповідальність як за публічні заклики до насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або до захоплення державної влади, так і розповсюдження матеріалів із закликами до вчинення таких дій.

Майже половина таких вироків дійсно стосується адміністраторів сепаратистських груп у соцмережах “Вконтакте” та “Однокласники”. Таким є, наприклад, останній за датою вирок в реєстрі щодо 25-річного херсонця Юрія Р.

Як зазначається у тексті судового рішення, згідно з матеріалами справи, Р. у середині березня 2014 року “створив спільноту з публічним доступом “#Новороссия/ОО “Гвардейский фронт”/Херсон”, у якій розмістив статті (пости) агітаційного характеру”. Згідно з висновком Українського науково-дослідного інституту спеціальної техніки та судових експертиз СБУ в УСБУ у Волинській області, записи у групі “поширюють та детально роз’яснюють ідею необхідності для Херсона слідувати прикладу Криму, Луганська та Донбасу, створювати Херсонську (Таврійську) Народну Республіку, приєднуватися до складу Новоросії, тобто фактично відділятися від України”. А це, згідно з висновком, “провокує зміну конституційного ладу”.

А ось у вироку Зарічного районного суду м. Суми у справі №591/442/16-к від 2 лютого 2016 р. зазначено, що обвинувачений, використовуючи персональну сторінку у соціальній мережі «Вконтакте» під назвою «Богдан Мазепа», що використовувалася як засіб масової інформації в розумінні вимог абзаців 47, 55 ч.1 ст.1 Закону України «Про телекомунікації» і статті 22 Закону України «Про інформацію», та створену ним групу користувачів соціальної мережі «Вконтакте» «Бандерівський легіон», діючи з прямим умислом, спрямованим на здійснення публічних закликів до насильницької зміни чи повалення конституційного ладу та до захоплення державної влади в Україні, розповсюдження матеріалів із закликами до таких дій, неодноразово розміщував на вказаних ресурсах, що доступні для перегляду необмеженому колу користувачів, відповідного змісту матеріали про необхідність початку боротьби з діючою владою, до непокори існуючому режиму, до знищення представників влади.

До таких постів обвинуваченого належать:

«Лише партизанська підпільна боротьба принесе нам бажані ефекти, не парламентська, не мирні пікети, а лише підпільна повстанська боротьба з режимом внутрішньої окупації шоколадної бариги. Бо далі буде лише гірше: або тебе пов’яжуть і закриють, або ще гірше змиритися з таким життям, так краще смерть ніж така доля. ОСОБА_4 валити цю владу, а гниди СБУшні вкотре довели, що вони не служба безпеки України, а служба безпеки режиму Януковича».

«На добраніч, не дамо відродитись совку, не дамо толерантній Європі змусити нас прийняти біженців. Повалимо уряд і встановимо ОСОБА_3 на чолі із повстанцями”. Отже, обвинувачений усвідомлював, що його записи, після їх публікації, автоматично з`являються у стрічці новин його друзів та у стрічці новин користувачів, які підписані на новини цієї групи».

Згодом, діючи повторно, обвинувачений опублікував у соцмережі ще кілька постів щодо партизанської боротьби, повалення влади тощо.

Згідно з висновком судової експертизи писемного мовлення, проведеної у даній справі, зазначені висловлювання є публічним, прямим закликом до користувачів соціальної мережі насильно позбавити влади членів найвищого виконавчого та розпорядчого органу державної влади, який здійснює управління державою, або припинити його існування та сформував ти в Україні тоталітарну державу з однопартійною системою та домінуючою ідеологією націонал-соціалізмом, схожу на ОСОБА_4 ОСОБА_5.

В судовому засіданні було надано угоду про визнання винуватості, згідно з якою особа визнала свою винуватість у вчиненні злочину. Суд таку угоду затвердив, визнав особу винною та призначив покарання із застосуванням ст.69 КК України у вигляді штрафу у розмірі 8500 гривень, без конфіскації майна. Водночас системний блок як знаряддя злочину вирішено конфіскувати.

Предметом дослідження слідства стають навіть коментарі у публічних дописах. Прикладом може стати справа ужгородського музиканта Юрія Б., який у січні 2017 року прокоментував пост у Facebook-групі “Пересічка “Ужгород” із закликом зібратися на мітинг під Закарпатською облдержадміністрацією. “Якщо хочете порядку, то треба брати всі в руки зброю і валити ту всю братію, якщо ні, то для чого ці заклики”, – написав Б. у коментарях, що було кваліфіковано слідством і судом як публічний заклик до захоплення влади.

Передбачене статтею 109 ККУ покарання за такі заклики – до трьох років позбавлення волі, а якщо вони вчинені особою, яка є представником влади, або повторно, або організованою групою, або з використанням засобів масової інформації, то до п’яти років позбавлення волі.

Отже, важливо пам’ятати, що для суду немає різниці, чи написала людина пост про зміну конституційного ладу, чи просто зробила його репост. “Пост і репост є розповсюдженням матеріалу. Не важливо, чи ти сам його створив, чи хтось інший.

За матеріалами електронних правничих ресурсів

Читайте також: «Гей, ви, там, наверху!» Юридична практика

 

1311 всього переглядів, 1 сьогодні

  

Партнери

Залишити відгук

Ви повинні увійти щоб залишити коментар.

Ми у соцiальних мережах

Квітень 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
« Бер    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
  • Ad 1
  • Ad 2
  • Ad 3
  • Ad 4