Ласкаво просимо, відвідувач! [ Реєстрація | Вхід

Первомайцям презентували “Довічний біль Афганістану”

НОВИНИ, Суспільство 30.01.2019

Виставка присвячена вшануванню учасників бойових дій на території інших держав та 30-й річниці виведення військ з Афганістану. В експозиції представлені фото, листи та особисті речі учасників бойових дій, із якими можуть ознайомитися відвідувачі музею.

Нині у Первомайську проживає 338 учасників бойових дій, які виконували інтернаціональний обов’язок у п’ятнадцяти країнах світу, серед яких й Афганістан. Відповідно до ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», учасники бойових дій на території інших держав – це особи, які за рішенням уряду колишнього СРСР проходили службу, працювали чи перебували у відрядженні в державах, де в цей період велися бойові дії, і брали участь у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (флотів).

З історії відомо, що 25 грудня 1979 року радянські війська були введені в Афганістан для виконання інтернаціонального обов’язку. Для тисяч воїнів, їхніх батьків розпочалася жорстока кривава війна, яка тривала дев’ять років і півтора місяця. Через неї пройшли майже 700 тисяч чоловік. І серед них – більше 160-ти тисяч українців. Звання Героя Радянського Союзу було присвоєно 72 військовослужбовцям, із них – 12 українцям. Близько 15 тисяч воїнів загинуло у цій війні, майже 35 тисяч було поранено, багато потрапило у полон або пропало безвісти.

Восени 1988 року розпочалася операція «Тайфун» . Радянська авіація завдала нищівного удару по кишлаках уздовж траси Кабул – Саланг, якою мали виводити війська. 15 лютого 1989 року, ступаючи із сином по мосту через Амудар’ю, генерал Громов символізував цим закінчення для радянських військ афганської війни. Цей день для багатьох став днем, коли скінчився рахунок втратам наших воїнів.

Про воїнів-інтернаціоналістів знято чимало документальних і художніх фільмів, написано багато книг, складено пісні. У нашому місті пам’ять про всіх афганців, у першу чергу, зберігається Первомайським міським товариством ветеранів Афганістану, яке від дня заснування (20 жовтня 1994 р.) і до сьогодні очолює Володимир Сергійович Йонга.

Товариство бере активну участь у житті міста: проводить туристичні походи, футбольні та волейбольні турніри. У 2011 році з ініціативи та за активної участі членів товариства і за підтримки керівників міських підприємств, місцевих органів влади і Почесного громадянина м. Первомайська Василя Капацини на території Свято-Варварівської церкви в мікрорайоні «Фрегат» було відкрито Сквер воїнів-інтернаціоналістів.

У 2016 році побачила світ книга «Память, которой не будет конца…», автором якої є Євгенія Яківна Зінов’єва – матір офіцера Олексія Зінов’єва, що загинув в Афганістані. Це видання містить унікальні відомості про наших земляків, що пройшли випробування Афганістаном, у тому числі і про сімох загиблих – Білоуса Сергія Анатолійовича, Звягінцева Костянтина Анатолійовича, Бурнучяна Леоніда Олександровича, Никифоровича Сергія Євгенійовича, Мазура Тараса Андрійовича, Сулиму Андрія Андрійовича, Зінов’єва Олексія Анатолійовича.

Афганська війна належить до тих подій ХХ-го століття, які ще не знайшли свого повного та об’єктивного висвітлення й аналізу. Вона залишається «білою плямою» новітньої історії. 15 лютого 1989 року вважається днем офіційного закінчення виводу радянських військ з Афганістану. Війська залишили цю країну і воїни повернулися додому. Виставка, що діє у музеї, – це нагадування усім нам про тих, хто чесно виконував свій військовий обов’язок перед країною. В кожній країні народ поважає своїх солдат, де б вони не воювали.

Нині на тематичних екскурсіях побували близько 200-т школярів загальноосвітніх шкіл міста, а також студенти Первомайського професійного промислового ліцею.

Колектив Первомайського краєзнавчого музею та Первомайське міське товариство ветеранів Афганістану запрошує відвідати виставку і вшанувати воїнів-інтернаціоналістів.

Науковий співробітник Первомайського краєзнавчого музею

Лариса Рищенко

   

412 всього переглядів, 1 сьогодні

  

Партнери

Залишити відгук

Ви повинні увійти щоб залишити коментар.

Ми у соцiальних мережах

Квітень 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
« Бер    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
  • Ad 1
  • Ad 2
  • Ad 3
  • Ad 4