Ласкаво просимо, відвідувач! [ Реєстрація | Вхід

Основне про пенсію по інвалідності

Держава, ПУБЛІКАЦІЇ 14.09.2018

Консультують фахівці

Статтею 33 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі – Закон) визначено, що пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: особам з інвалідністю І групи – 100 % пенсії за віком; особам з інвалідністю ІІ групи – 90 % пенсії за віком; особам з інвалідністю ІІІ групи – 20 % пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 Закону (враховуючи набутий страховий стаж особи та заробіток, з якого сплачувалися внески).

Водночас до страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності, крім наявного страхового стажу, зараховується також період із дня встановлення інвалідності до досягнення особою загальновстановленого пенсійного віку.

За наявності необхідного страхового стажу непрацюючі особи з інвалідністю на їх вибір мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону. По суті, це розмір пенсії за віком.

За наявності підстав як до пенсії по інвалідності, так і до пенсії за віком встановлюються надбавки (на догляд, на утриманців), підвищення, додаткові пенсії, пенсія за особливі заслуги перед Україною.

Зокрема постановою Кабінету Міністрів України “Про підвищення пенсійного забезпечення громадян” від 16.07.2008 № 654 передбачено встановлення надбавки на догляд у розмірі 50 гривень:

 •  особам з інвалідністю І групи;
 • самотнім особам з інвалідністю ІІ групи,  які потребують постійного стороннього догляду;
 • самотнім особам з інвалідністю ІІ групи, які досягли пенсійного віку;
 • самотнім особам з інвалідністю ІІІ групи, які досягли пенсійного віку;
 • самотнім одержувачам пенсій за віком та за вислугу років, які потребують постійного стороннього догляду.

Зазначена надбавка встановлюється зазначеним категоріям громадян, які отримують пенсії за законами України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” і “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Встановлення надбавки на догляд не передбачено для тих пенсіонерів, що одержують пенсії, призначені за іншими законами, та пенсіонерів, які вже отримують державну соціальну допомогу на догляд відповідно до Закону “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю.

За чинним законодавством самотньою вважають особу, яка не має працездатних родичів, зобов’язаних за законом її утримувати. Обов’язок утримання громадян  законодавством покладено на їхніх дітей (незалежно від їх спільного чи окремого проживання з батьками). У цьому разі самотніми особами з інвалідністю або самотніми одержувачами пенсій за віком та за вислугу років є громадяни, які не мають працездатних дітей (незалежно від їх місця проживання), зобов’язаних за законом їх утримувати.

Також вважають самотньою особу, що має дітей, котрих визнано особами з інвалідністю чи які досягли пенсійного віку.

Для встановлення надбавки на догляд потрібні такі документи:

 • особам з інвалідністю І групи – довідка про інвалідність;
 •  самотнім особам з інвалідністю ІІ групи, які потребують постійного стороннього догляду – заява про встановлення надбавки; заява про те, що пенсіонер не має працездатних дітей (незалежно від їх місця проживання), котрі зобов’язані за законом його утримувати; висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що особа потребує постійного стороннього догляду; довідка про склад сім’ї, видана за місцем проживання;
 • самотнім особам з інвалідністю ІІ та ІІІ груп, які досягли пенсійного віку – заява про встановлення надбавки; заява про те, що пенсіонер не має працездатних дітей (незалежно від їх місця проживання), котрі зобов’язані за законом його утримувати; довідка про склад сім’ї, видана за місцем проживання.

Статтею 10 Закону визначено право особи на вибір виду пенсії. Тобто, якщо особа має одночасно право на різні види пенсії, призначається один із цих видів за її вибором. При цьому за нормами статті 45 Закону переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів  про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що перебувають на час переведення з одного виду пенсії на інший  в пенсійній справі, а також додаткових документів, отриманих органами Пенсійного фонду. Тож, визнання громадянина особою з інвалідністю не призведе до зменшення розміру її пенсії, адже особа має право залишитися на пенсії за віком чи отримувати пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком.

Надія Крістіна, начальник відділу обслуговування

громадян Первомайського об’єднаного управління ПФУ

Читайте також: Нова розмітка може з’явитися на дорогах в Україні

228 всього переглядів, 1 сьогодні

  

Партнери

Залишити відгук

Ви повинні увійти щоб залишити коментар.


Ми у соцiальних мережах

Лютий 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
« Січ    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  
 • Ad 1
 • Ad 2
 • Ad 3
 • Ad 4