Ласкаво просимо, відвідувач! [ Реєстрація | Вхід

Нові платіжки за газ — що це? Пояснювали громаді міста представники «Миколаївгазу»

Iнше, Економіка 05.02.2020

4 лютого, о 10-й ранку, в малій залі міської ради Первомайська зібрались депутати, представники Ради громади, жителі міста та управління АТ «Миколаївгаз». Головна тема – платіжки за транспортування газу, які жителі міста отримали цього місяця.

На зустріч завітали: Олена Лісова – в.о. комерційного директора, Сергій Мовчан – технічний директор, прес-секретар АТ «Миколаївгаз» та Максим Крет – начальник Вознесенського відділу АТ «Миколаївгаз», повідомляє Гард.City.

«Ніяких кардинальних змін або збільшення платежів, чого так бояться люди, не відбулось, – почала розмову прес-секретар АТ «Миколаївгаз». – Ми вже опрацювали звернення споживачів, виділили ключові питання та приїхали їх роз’яснити.

Доставляння газу, яке прийшло в новій платіжці, – це не додатковий платіж, він завжди був у платіжці за газ, яку ви отримували минулого року та раніше.

Він був включений у вартість газу. У зв’язку зі змінами у законодавстві, платіж за транспортування газу з загальної платіжки вивели в окрему. Це пов’язано з реформуванням ринку природного газу: відбувається поступове розділення різних функцій компаній, які надають послуги на ринку природного газу. Це називається словом – анбандлінг (система внутрішньої корпоративної реорганізації, що призначена для розділення видів бізнесу: видобутку, постачання, транспортування – вікіпедія). Простими словами – це процес розділення функцій.

Раніше вже відбувався подібний процес у 2015 році, коли з’явилась компанія-постачальник «Миколаївгаззбут». Це компанія зі спеціальними обов’язками з постачання газу населенню. Вона отримала ліцензію і на території Миколаївської області зобов’язана здійснювати газопостачання. До 2015 року «Миколаївгаз» здійснював і розподіл, і постачання газу, у 2015-му році «Миколаївгаззбут» здійснює постачання, а за «Миколаївгазом» залишилась лише функція розподілу.

Наступним логічним кроком цього процесу стало розділення платіжок. За газ, як за товар, ви продовжуєте платити «Миколаївгаззбуту» за платіжками, які приходили раніше і приходять зараз. А оплату за транспортування вивели в окрему платіжку. Якщо ж їх поєднати – це та сама платіжка, яка була й раніше.

«Миколаївгаз», як газорозподільна компанія в області, здійснює розподіл газу до кожного споживача. Що таке «розподіл» – доставка газу. Що туди входить: обслуговування усієї газотранспортної системи, утримання її в робочому стані. Для того, щоб цілодобово газ надходив до споживачів, у газорозподільній компанії працюють робітники, які підтримують тиск у мережі, діагностують газопроводи, вчасно їх замінюють, ремонтують, обслуговують газорозподільні пункти, встановлення лічильників, повірка лічильників, їх заміна, утримання служб, в тому числі й аварійної служби. Все це фінансування комплексної роботи «Миколаївгазу» закладено в цей тариф розподілу. Ви і раніше її оплачували, зараз це просто окрема платіжка.

Виведення транспортування в окремий платіж має ряд позитивних моментів: платіж буде сплачуватись рівномірно протягом року.

До січня 2020 року розмір цього платежу залежав він об’ємів споживання газу споживачем. Наприклад, взимку, коли об’єм споживання збільшувався, відповідно змінювався і цей платіж.

Зараз цей платіж розраховується рівномірно, залежно від об’єму споживання газу за попередній рік, і розділяється на рівні платежі. Взимку це знімає з людей фінансове навантаження на сплату доставки. Він захищений від цінових та сезонних коливань, передбачуваний. Його можна розрахувати навіть самотужки, беручи до уваги загальний об’єм спожитого газу за минулий рік. Однак не варто плутати календарний рік з «газовим роком» – він прив’язаний до опалювального сезону і триває з 1 жовтня до 30 вересня наступного року.

Тобто, ви можете прорахувати, скільки газу ви спожили за минулий рік, додати, поділити цю цифру на 12 і помножити на тариф розподілу.

Наразі тариф розподілу складає 1 грн 31 коп. за куб. Однак, з 1 липня цей тариф дещо зміниться, оскільки чинний тариф не покриває всіх витрат компанії для утримання газових систем в належному стані .

Після вступного слова прес-секретаря АТ «Миколаївгазу», присутні змогли задати питання, які хвилюють населення міста.

Володимир Васильєв, член Ради громади міста, зазначив, що до цього розділення більшість людей не знали, що плата за транспортування була закладена в платіж, і поцікавився, чому ті, хто оплатив своїми коштами проведення газових гілок, має платити за транспортування.

Друге питання пана Васильєва: «Якщо ви балансоутримувач існуючих мереж, то скажіть, чому вони зараз в неналежному стані і інфраструктура міста зараз на 70 % пошкоджена саме прокладанням газу? В 2008 році ваш підрядник прокладав газову мережу по вулиці Медведева, в результаті близько 6 км дороги було спотворено і її не привели до належного стану. Яким чином експлуатується ця газова мережа, якщо вона не здана в експлуатацію, а якщо здана, то де покриття, яке згідно з нормами повинні були привести до ладу?»

Максим Крет відповів на перше питання: «На той час замовником послуг могла бути громада, кооператив, який замовляв підряднику роботи. Вони виконали передбачений склад робіт і передали громаді. Питання, чому не було відновлене покриття, необхідно задати замовнику робіт: які саме роботи були передбачені в договорі.

Стосовно газових мереж, які будували люди власним коштом. Ми нічого в них не забирали.

Процедура наступна: люди будують розподільчу мережу. Далі передають громаді у комунальну власність, відповідно до кодексу ГРС (газорозподільних систем) є три типи договорів, які передбачають експлуатацію, господарське відання і користування цими мережами і громада вже далі заключає договір на один з цих трьох послуг з ГРС. В більшості випадків заключено договір на господарське відання. Ця мережа, побудована громадою, залишається у власності громади».

Сергій Мовчан пообіцяв розібратись у питанні стосовно доріг, які були пошкодженні при прокладанні газової мережі. Кому і на яких умовах були передані мережі, проведення яких оплатили люди: порадив пошукати відповідні договори, які є у відкритому доступі: «Я думаю, що місцева влада чудово знає, кому і на яких умовах вона передала».

Задали і питання стосовно законності донарахувань показників лічильника, стосовно яких до сих пір точаться дискусії та скільки за це було повернуто коштів людям.

«Це не дорахування, – відповіла пані Олена. – А приведення газу до стандартних умов. Це було вирішено на законодавчому рівні. Ми закупаємо газ у «Трансгазу», який вже приводить газ до стандартних умов і згідно з Законом про ринок газу і Кодексу газорозподільних систем ми також повинні надавати газ, приведений до стандартних умов. Підприємницькі компанії ще з 2015 року оплачують цей коефіцієнт.

Для населення він з’явився з жовтня 2018 року.

НКРЕКП у всіх своїх постановах, документах та наказах підтверджує, що ми повинні закупати газ, приведений до стандартних умов. Вам же потім, як споживачам, говорить про незаконність.

Ми цього не визнаємо, питання наразі вирішується у судовому порядку. Деякі облгази вже виграли суди. Приведення газу до стандартних умов є законним і воно також враховується у ваші платіжки, як за товар. Його ви оплачуєте ТОВ «Миколаївзбут» і ці кошти йдуть їм.

Беремо, наприклад, платіжку за грудень: спожили 100 куб. м, наприклад, помножили на коефіцієнт приведення газу до стандартних умов – 1,2, заплатили за 102 куби. 2 куби – приведення газу до стандартних умов. Це ви сплатили за газ, як за товар.

Ціна за газ була 6,32, з них лише 87 коп. йшли нам як оператору ГРМ. З цих коштів ми повинні були і сплачувати зарплати нашим співробітникам, і проводити всі ремонтні роботи. Це збитковий тариф.

Закидали представникам АТ «Миколаївгазу», що вони наразі є монополістами ринку. Це прокоментувала прес-секретарка: «Зараз ми переходимо на вільний ринок газу. Ми вже не є монополістами. У 2015 році у нас забрали постачання газу. Минулого року Закон про житлово-комунальні послуги вказав, що внутрішньобудинкове обслуговування газових мереж вже не є прерогативою «Миколаївгазу». Тобто люди можуть знайти на ринку газу будь-яку компанію, яка має ліцензію або дозвіл на внутрішньо будинкове обслуговування газових мереж».

Тимур Глушко, депутат міськради, поставив запитання: «Людині, яка не споживала газ, прийшли платіжки, згідно з якими за газ доведеться сплатити, скажімо, 1 грн, а за транспортування – 50 грн. Хоча до розмежування подібних проблем не виникало». Поцікавився пан Тимур також, що буде з тими, хто відмовиться сплачувати за транспортування, та тими, хто газом не користується.

Якщо людина взагалі не планує користуватись газом, необхідно відключитись в точці забезпечення потужності, розірвати договір на постачання, і вона матиме право не платити за газ

В інших випадках кожен споживач газу зобов’язаний сплачувати платіж за транспортування газу. Якщо сплачувати не будуть, їм надішлють попередження, за ним слідує відключення.

Зараз це питання намагаються врегулювати, як повідомив Сергій Мовчан: «Вчора міністр енергетики Олексій Оржель зустрічався з членом НКРЕКП і вони розглядали це питання. Це не буде безкоштовно. Можливо для тих, хто газом не користується, це буде зовсім мінімальна платня за технологічні втрати на цій ділянці – 2-4 грн, точно поки не відомо. Питання наразі допрацьовують».

Цікавились депутати і чому не була проведена роз’яснювальна робота до того, як прийшли перші платіжки.

«Перший меседж, який ми надіслали споживачам, – платіжки за грудень, де було попередження стосовно того, що з січня відбудеться розділення платіжок. З січня ми розпочали інформаційну кампанію через центральні ЗМІ», – повідомила прес-секретарка «Миколаївгазу».

Максим Крет прокоментував питання про фактичне закриття Первомайського відділення «Миколаївгазу»: «Низький рівень тарифу призвів до того, що значна кількість висококваліфікованих працівників звільнилась».

Відповіді на запитання, чи були ці працівники скорочені, присутні не отримали.

Прокоментували представники АТ «Миколаївгазу» і ситуацію з високими комісіями банків, які часом перевищували суму самих платіжок: «Ми отримали масу скарг. Зараз вже заключені договори з Приватбанком, Ощадбанком, Укрпоштою, поки що комісія становитиме близько 3 %», – пояснила Олена Лісова.

Представники АТ «Миколаївгазу» запевнили присутніх у своїй готовності відповідати на питання споживачів і надалі.

Записала Тетяна Кострикіна

Читайте також: Верховна Рада розгляне можливість зміни по батькові: правки до Цивільного та Сімейного кодексів

Немає тегів:

13891 всього переглядів, 1 сьогодні

  

Партнери

Залишити відгук

Ви повинні увійти щоб залишити коментар.

Ми у соцiальних мережах

Травень 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
« Кві    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
  • Ad 1
  • Ad 2
  • Ad 3
  • Ad 4