Ласкаво просимо, відвідувач! [ Реєстрація | Вхід

Десятинна церква імені Московського патріархату

БЛОГ, Політика, Суспільство 29.01.2018

Звинувачення у підпалі – це погано. Навіть якщо це спроба підпалу тимчасової споруди УПЦ Московського патріархату. Але давайте розберемося.

Пише Христина Морозова.

В середині 2000-х представники УПЦ Московського патріархату попросили адміністрацію Національного музею історії України дозвіл встановити намет-скінію для проведення святкової служби. І потім просто не прибрали.

2005 року на території Національного музею історії України прямо під фундаментом Десятинної церкви виросла тимчасова споруда. Від початку вона була дерев’яною, згодом на її місці побудували бетонну.

На російськомовному сайті споруди її гордо називають “Десятинный храм Рождества Пресвятой Богородицы” УПЦ Московського патріархату. Втім це не змінює суті – це МАФ, який було встановлено на території музею Десятинної церкви, яка різниця, побудовано його з дерева, бетону чи вагонки? Настоятелем “храму” став архімандрит Гедеон (Харон), що за інформацією ТСН, приїжджає на службу на Range Rover Vogue. Ціна британського позашляховика стартує від 79 тис. дол. Чи перевірена інформація про модель машини, важко сказати.

У 2006 році Головне управління з питань внутрішньої політики КМДА у листі, адресованому настоятелю релігійної громади УПЦ МП храму Різдва Пресвятої Богородиці архімандриту Гедеону (Харону), повідомило, що “розміщення навіть тимчасових культових споруд будь-якої релігійної організації на земельній ділянці біля залишків фундаменту Десятинної церкви є неможливим”.

У 2007 році Генпрокуратура повідомила, що “проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва вказаного об’єкта у Головному управлінні земельних ресурсів не зареєстровано. Дозвіл на виконання будівельних робіт Управлінням Державного архітектурно-будівельного контролю не видавався”. За фактом встановлення споруди було “порушено провадження про адміністративне правопорушення за статтею 152 КУпАП та внесено припис з вимогою демонтажу споруди”.

Але яка різниця, що там пише прокуратура, якщо у вас впливові покровителі? За часів президентства Януковича сюди навідувався голова Нацбанку Сергій Арбузов, а найактивнішим її лобістом був народний депутат і представник тоді ще президента Януковича у Верховній Раді Юрій Мірошниченко.

Але потім почалося найстрашніше. 2011 року Мірошниченко зареєстрував у парламенті законопроект про відродження Десятинної церкви в Києві зі створенням Національного православного комплексу: “Відродити унікальний Символ православ’я – церкву Богородиці (Десятинної), збудувавши новий Храм на стилобатній частині головної споруди Національного православного комплексу”. Тобто люди на свій смак і розсуд мали побудувати щось схоже на Десятинну церкву? Про яку не збереглося свідчень, отже ніхто не знає точно, як вона виглядала? Вгадайте, якому патріархату мала належати ця церква?

Конкурс мав проводитися під особистим контролем архімандрита Гедеона (Харона), настоятеля УПЦ МП храму Різдва Пресвятої Богородиці:

25 травня 2011 року близько 23:00 представники УПЦ Московського патріархату привезли на територію археологічних розкопок фундаменту Десятинної церкви будівельні вагончики.

При цьому представники забудовника відмовилися пред’явити будь-які дозвільні документи на проведення робіт. На місце викликали охорону заповідника та міліцію. Після протестів громадськості, проекти відбудови церкви відправили на доопрацювання. Однак релігійна споруда Московського патріархату, попри документи, які засвідчують її незаконне встановлення, залишилася на місці. А пізніше за часів Януковича її “легітимізували” рішенням Шевченківського суду.

Але своїх планів УПЦ Московського патріархату не полишила, ще 2013 року в інтерв’ю “Комсомольській Правді” (смішно, чи не так?) архімандрит Гедеон (Харон) доводив, що позиція московської церкви незмінна 20 років – на території Десятинної Церкви має бути збудовано новий храм. І неважливо, що це пряме порушення норм Міжнародної хартії з консервації й реставрації пам’яток та визначних місць (Венеція, 1964 р.), Хартії з охорони та використання археологічної спадщини (Лозанна, 1990 р.), Європейської конвенції з охорони археологічної спадщини (Валетта, 1992 р.), Конвенції ЮНЕСКО про захист світової культурної та природної спадщини, що підписані та ратифіковані Україною. Проти забудови виступив тодішній головний архітектор Києва Сергій Целовальник.

Сергія Целовальника архімандрит Гедеон (Харон) закликав покаятися. Цікаво, ЮНЕСКО також мусять покаятися і вибачитися перед церквою Московського патріархату?

Час ішов, Янукович втік з країни, Юрій Мірошніченко встиг поплакати в ефірі телеканалів через вбивства Небесної Сотні. Проте навіть після Революції Гідності і початку війни з Росією на сайті “церкви” за червень 2014 року розміщене ось таке звернення Мірошниченка на ту ж тему:

Архімандрит Гедеон (Харон) досі при посаді. Московський патріархат досі не відмовився від ідеї відібрати у Києва Десятинну церкву. Не вірите? У сюжеті “Інтеру” 2015 року Гедеон розповідає про божественне виникнення храму на території музею, щоправда забувши згадати про численні порушення закону, рейдерство землі і про тітушок в спортивних костюмах.

 

Ну хочуть УПЦ Московського патріархату побудувати храм на місці історичного фундаменту в центрі Києва та й хочуть, що тут такого? Наголошують, що це святиня, де розпочалося “руське православ’я”. Чи може це якось бути пов’язано з планами Москви щодо України? Замість відповіді давайте пригадаємо відкриття пам’ятника київському князю Володимиру, чомусь в Москві, чомусь Путіним в 2016 році.

Путін виголошує промову про відкриття “в сердце России памятника, как дань уважения нашему выдающемуся предку, духовному основателю государства российского, собирателю русских земель…единого централизованного государства, объединившего в одну семью равные народы, языки, культуры и религии, духовный исток для народов России, Белоруссии, Украины”. Нічого не нагадує? І тоді так само Кремль мав проблеми з ЮНЕСКО, так само бути проблеми з конкурсом на кращий проект. Але кого це хвилює, коли відкриваєш пам’ятник “русскому православію”.

* * *

Що відбувається зараз? В Києві заарештовано за звинуваченням у спробі підпалу незаконної будівлі УПЦ МП двох киян – Олексія Шемотюка і Олександра Горбаня. Обидва архітектори. Шемотюк воював у складі ЗСУ, в аеророзвідці, за нього прийшли поручатися народні депутати Ігор Луценко, Григорий Шверк, а також Ярослав Гончар із Генштабу. В обох маленькі діти: в Олексія троє, в Сашка двоє і бабуся на утриманні.

Олександра Горбаня я знаю особисто, Сашко трохи емойціний, має загострене почуття справедливості, на волонтерських началах розробляє проекти, як зробити Київ кращим. Ось так міг виглядати простір на місці скандального будівництва на “Героїв Дніпра”:

Натомість зараз з дозволу мера Києва там будують торговий центр, під вагою якого руйнується станція метро:

А це альтернативний варіант Лук’янівської площі від Олександра Горбаня:

Проект підземного переходу на Оболоні:

Так, поки немає достатнього впливу і ресурсів реалізувати ці проекти. Поки це лише мрія про кращий Київ, яка колись може втілитися.

За словами затриманих, вони намагалися привернути увагу до того, що територія Національного музею історії і Десятинної церкви захоплена московськими церковниками.

Прокуратура і міліція були налаштовані не надто агресивно, просили домашній арешт. Натомість суддя Шевченківського суду Тетяна Левицька відправила обох хлопців під варту до кінця березня і призначила заставу у розмірі 2,2 млн грн. Нагадаю, 2015 року Олександру Єфремову призначили заставу в розмірі 3,65 млн грн. Тоді її вніс Борис Колесніков. Відмінність у тому, що в хлопців таких грошей немає, і зв’язків ні з Колесніковим, ні з Мірошниченком, немає. Зараз ім обом загрожує від 3 до 10 років.

Сашко Горбань

Натомість чоловік, що у жовтні минулого року розгромив меморіал Небесній сотні на Інститутській, отримав покарання за адміністративне правопорушення. А пам’ятаєте підпал історичного будинку ХІХ століття на вулиці Богдана Хмельницького, який декілька годин гасили 19 одиниць основної спеціальної техніки і 72 пожежників? Ви чули, щоб слідство когось “знайшло”? І я ні. А між тим там йшлося про нищення історичної пам’ятки Києва, а не про її захист від церкви російсьского підпорядкування.

Навколо “тимчасової” церкви Московського патріархату регулярно виникають конфлікти, археологи, екологи, громадські активісти піднімають питання про очищення місця від незаконної будівлі. Ця спроба підпалу далеко не перша, були акції протесту, звернення, петиції. На сайті КМДА зареєстровано свіжу петицію з вимогою знесення незаконної споруди УПЦ Московського патріархату: petition.kievcity.gov.ua/petition/?pid=6972. Проте весь цей час президент України Петро Порошенко, міністр культури Євген Нищук, мер Києва Віталій Кличко ігнорують загрозу історичній пам’ятці національного значення.

Олексій Шемотюк

Вчинок хлопців – дурість і хуліганство. Так робити не варто. Проте так само не варто було кидати коктейлі молотова на Грушевського, влаштовувати протести у Врадіївці проти свавілля міліції чи на Героїв Дніпра проти будівництва торгового центру, адже все це – порушення громадського порядку. Давайте піднімати питання про покарання всіх, хто дозволяє Московському патріархату захоплювати землю в центрі столиці і рейдерити історичні пам’ятки.

Зараз у справі Олексія Шемотюка і Олександра Горбаня готується апеляція. Слідкуйте за сторінкою Igor Lutsenko, який багато років боровся за збереження фундаменту Десятинної церкви, а тепер підтримав хлопців на суді, він сповістить про дату і місце апеляції. Долучайтеся до координаційної групи: www.facebook.com/groups/1875977039079557/

Я не вірю, що церкві Московського патріархату потрібна просто “каплиця” на території Десятинної церкви. Всю історію незалежної України Росія мала масштабні плани побудувати черговий “центр руського православ’я” в Києві. У нас постає питання, чи потрібно нам захищатися від Росії? Просто уявіть промову когось із УПЦ Москви на відкритті храму “единого централизованного государства, объединившего в одну семью равные народы, языки, религии для народов России, Белоруссии, Украины”.

 

Немає тегів:

4301 всього переглядів, 1 сьогодні

  

Партнери

Залишити відгук

Ви повинні увійти щоб залишити коментар.

Ми у соцiальних мережах

Липень 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
« Кві    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
  • Ad 1
  • Ad 2
  • Ad 3
  • Ad 4